Indywidualne Porady Prawne
Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2017-01-25
Kilka dni temu zatrzymała mnie policja. Stwierdzili u mnie 1,1 mg w wydychanym powietrzu. Jechałem starym motorowerem o pojemności 49,9 cm3. Posiadam kartę motorowerową, jednak policja zabrała mi prawo jazdy. Czytałem w kodeksie drogowym, że motorower nie jest pojazdem silnikowym. Jakie grożą mi konsekwencje za jazdę po alkoholu na motorowerze?
Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu wykroczeń zwanego dalej K.w. oraz ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Z treści Pana pytania wynika, że będąc w stanie nietrzeźwości poruszał się Pan motorowerem o pojemności 49,9 cm3. Zastanawia się Pan jakie grożą Panu konsekwencje.
Jak podkreśla się w literaturze „Przedmiotowy zakres omawianego środka obejmuje pojazdy mechaniczne oraz inne pojazdy poruszające się w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym. Przez pojazdy mechaniczne rozumie się pojazdy zaopatrzone w poruszający je silnik (pojazdy samochodowe, maszyny rolnicze, motocykle, lokomotywy kolejowe, samoloty, helikoptery, statki wodne i inne), jak również pojazdy szynowe zasilane z trakcji elektrycznej (pojazdy kolei elektrycznej, tramwaje, trolejbusy). Pojazdem mechanicznym jest także motorower (por. uchwałę SN z dnia 12 maja 1993 r., I KZP 9/93, OSNKW 1993, nr 5-6, poz. 27)” (vide Komentarz A. Marek do Kodeksu karnego).
Obowiązująca ustawa karna, jak i ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515) nie definiują określenia „pojazd mechaniczny”, jakkolwiek ta druga w art. 2 jednoznacznie odróżnia pojęcie: „pojazdu silnikowego” od „roweru”, stanowiąc, iż tym pierwszym jest „pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego”, zaś tym drugim „pojazd jednośladowy lub wielośladowy poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem”. Za pojazdy mechaniczne należy uznać pojazdy zaopatrzone w poruszający je silnik (pojazdy samochodowe, maszyny rolnicze, motocykle, lokomotywy kolejowe, samoloty, helikoptery, statki wodne i inne), jak również pojazdy szynowe zasilane z trakcji elektrycznej (tramwaje, trolejbusy). Jeżeli chodzi o inne – niemechaniczne – pojazdy, to będą nimi w szczególności zaprzęgi konne, rowery, a także statki żaglowe, szybowce. Ponadto nie są pojazdami mechanicznymi rowery zaopatrzone w silnik pomocniczy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, które zachowują wszystkie normalne cechy charakterystyczne budowy, umożliwiające ich zwykłą eksploatację jako rowerów (wyrok SN z dnia 25 października 2007 r., sygn. III KK 270/07).
W mojej ocenie zastosowanie do Pana znajdzie przepis art. 87 § 1a K.w., zgodnie z którym tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1. Mowa jest o karze określonej w art. 87 § 1 K.w., zgodnie z którym, kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.
Z uwagi na powyższe można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż określone w § 1, a zatem prowadzenia motorowerów. Z chwilą otrzymania postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy należy złożyć zażalenie.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika