Kategoria: Mandaty, wykroczenia

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mandatami lub wykroczeniami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kara za brak prawa jazdy

Monika Cieszyńska • Opublikowane: 2016-11-25

W 2009 r. zostało mi zatrzymane prawo jazdy. W kolejnym roku cofnięto mi uprawnienia do kierowania pojazdem. We wrześniu 2015 r. zostałem zatrzymany do kontroli, nie miałem jednak prawa jazdy (ale byłem trzeźwy). Jak zostanę ukarany? Dostanę tylko mandat, czy zostanie skierowana sprawa do sądu? Wiem, że przepisy w 2015 r. się zmieniły.

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Błyskawicznie udzielona porada prawna. Wyczerpujące omówienie problemu oraz wskazanie innej możliwości postępowania. Polecam eporady24.pl osobom zainteresowanym poradą prawną.
Bożena
Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD

Z informacji podanych w treści pytania rozumiem, że w chwili zdarzenia we wrześniu 2015 r. nie posiadał Pan uprawnień do kierowania samochodem (tj. po utracie, nie zostały one Panu przywrócone).

Do zdarzenia będą miały zastosowanie przepisy obowiązujące w chwili popełnienia czynu.

We wrześniu 2015 r. obowiązywały: art. 180a Kodeksu karnego, 244 Kodeksu karnego oraz art. 94 § 1 Kodeksu wykroczeń, które mogą mieć zastosowanie w Pana sytuacji.

Zgodnie z art. 180a Kodeksu karnego „kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

W myśl art. 244 „kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu (…) prowadzenia pojazdów (…) podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Z kolei art. 94 § 1 Kodeksu wykroczeń stanowi: kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny”.

W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa z art. 180a Kodeksu karnego czy art. 244 Kodeksu karnego sprawa musi zostać skierowana na drogę postępowania sądowego.

Natomiast w przypadku podejrzenia popełnienia wykroczenia z art. 94 § 1 Kodeksu karnego sprawa może ale nie musi być skierowana na drogę postępowania sądowego, w tym przypadku policjant może ukarać mandatem. Niemniej aby funkcjonariusz mógł ukarać mandatem, po pierwsze, nie może mieć on wątpliwości co do faktu popełnienia wykroczenia i osoby sprawcy, po drugie, gdy okoliczności czynu wskazują, że wymierzenie kary grzywny do 500 zł jest wystarczające, po trzecie nie zachodzi konieczność orzeczenia środka karnego. Za czyn z art. 94 § 1 Kodeksu wykroczeń niestety środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów może zostać orzeczony, o czym stanowi art. 94 § 3 Kodeksu wykroczeń. W przeciwnym razie postępowanie mandatowe nie może mieć zastosowania.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Niniejsza odpowiedź zakłada, że w 2015 r. nie posiadał Pan uprawnień do kierowania samochodem. Niemniej proszę o informację, czy rzeczywiście nie posiadał Pan uprawnień do kierowania samochodem, czy nie posiadał Pan tylko dokumentu prawa jazdy (natomiast uprawnienia Pan posiadał, gdyż zostały Panu po wykonaniu zakazu przywrócone).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mandatami lub wykroczeniami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »