Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Kara za brak prawa jazdy

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 2016-11-25

W 2009 r. zostało mi zatrzymane prawo jazdy. W kolejnym roku cofnięto mi uprawnienia do kierowania pojazdem. We wrześniu 2015 r. zostałem zatrzymany do kontroli, nie miałem jednak prawa jazdy (ale byłem trzeźwy). Jak zostanę ukarany? Dostanę tylko mandat, czy zostanie skierowana sprawa do sądu? Wiem, że przepisy w 2015 r. się zmieniły.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z informacji podanych w treści pytania rozumiem, że w chwili zdarzenia we wrześniu 2015 r. nie posiadał Pan uprawnień do kierowania samochodem (tj. po utracie, nie zostały one Panu przywrócone).

Do zdarzenia będą miały zastosowanie przepisy obowiązujące w chwili popełnienia czynu.

We wrześniu 2015 r. obowiązywały: art. 180a Kodeksu karnego, 244 Kodeksu karnego oraz art. 94 § 1 Kodeksu wykroczeń, które mogą mieć zastosowanie w Pana sytuacji.

Zgodnie z art. 180a Kodeksu karnego „kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

W myśl art. 244 „kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu (…) prowadzenia pojazdów (…) podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Z kolei art. 94 § 1 Kodeksu wykroczeń stanowi: kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny”.

W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa z art. 180a Kodeksu karnego czy art. 244 Kodeksu karnego sprawa musi zostać skierowana na drogę postępowania sądowego.

Natomiast w przypadku podejrzenia popełnienia wykroczenia z art. 94 § 1 Kodeksu karnego sprawa może ale nie musi być skierowana na drogę postępowania sądowego, w tym przypadku policjant może ukarać mandatem. Niemniej aby funkcjonariusz mógł ukarać mandatem, po pierwsze, nie może mieć on wątpliwości co do faktu popełnienia wykroczenia i osoby sprawcy, po drugie, gdy okoliczności czynu wskazują, że wymierzenie kary grzywny do 500 zł jest wystarczające, po trzecie nie zachodzi konieczność orzeczenia środka karnego. Za czyn z art. 94 § 1 Kodeksu wykroczeń niestety środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów może zostać orzeczony, o czym stanowi art. 94 § 3 Kodeksu wykroczeń. W przeciwnym razie postępowanie mandatowe nie może mieć zastosowania.

Niniejsza odpowiedź zakłada, że w 2015 r. nie posiadał Pan uprawnień do kierowania samochodem. Niemniej proszę o informację, czy rzeczywiście nie posiadał Pan uprawnień do kierowania samochodem, czy nie posiadał Pan tylko dokumentu prawa jazdy (natomiast uprawnienia Pan posiadał, gdyż zostały Panu po wykonaniu zakazu przywrócone).

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »