Indywidualne porady prawne
Autor: Marek Gola
Jak bezpiecznie i bez konsekwencji prawnych wyprowadzić się z dzieckiem od partnera z jego domu? Dodam, że ja i dziecko (od narodzin) nie jesteśmy zameldowani w jego domu, tylko gdzie indziej. Wyprowadzenie się w obecności partnera nie wchodzi w grę. Chcę się wyprowadzić, bo partner grozi mi i dziecku.
Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zwanego dalej K.r.io.
Zgodnie z art. 26 § 2 jeżeli władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom mającym osobne miejsce zamieszkania, miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa. Jeżeli dziecko nie przebywa stale u żadnego z rodziców, jego miejsce zamieszkania określa sąd opiekuńczy.
W mojej ocenie miejsce pobytu dziecka należy do istotnych spraw dziecka. Jako że ustawodawca wskazuje, iż o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie, to jednak w przypadku braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy. Jak podnosi się w literaturze przedmiotu, „przepis ten wiąże się z treścią art. 93 § 1, z którego wynika, że zasada przynależności władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom nie oznacza wspólnego jej przysługiwania, tj. aby akty wykonywania tej władzy rodzice mogli podejmować tylko razem. Art. 97 § 1 wyjaśnia, że w zasadzie każde z rodziców władzę rodzicielską wykonuje osobno. Ważny wyjątek od tej zasady, co należy podkreślić, wynika z § 2 stanowiącego, że o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie” (M. Sychowicz i in. (red.), Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, Warszawa 2006).
Rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dzieci, co do których brak porozumienia pomiędzy rodzicami, może nastąpić dopiero po umożliwieniu rodzicom złożenia oświadczeń woli, chyba że wysłuchanie ich byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami.
Podstawę prawną wniosku stanowi przepis art. 97 § 2 K.r.io. oraz art. 582 Kodeksu postępowania cywilnego. Właściwy wyłącznie jest sąd opiekuńczy miejsca zamieszkania osoby, której postępowanie ma dotyczyć. Innymi słowy, złożenie wniosku na podstawie art. 97 § 2 K.r.io. winno nastąpić w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania dzieci. Wniosek o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dzieci podlega opłacie sądowej w wysokości 40 zł.
Droga sądowa jest konieczna, wówczas gdy między Państwem nie będzie zgody co do miejsca zamieszkania dzieci.
Niestety nie wskazuje Pani w treści pytania, w jakim wieku jest dziecko. Powyższe będzie miało bardzo istotne znaczenie dla Pani żądania, bowiem zachodzi pytanie, czy dziecko będzie mogło się same wypowiedzieć w sprawie, czy też nie. Jeżeli dziecko jest małe, wówczas sąd nie będzie rozpytywał dzieci o zdanie, a jedynie zda się na dowód z opinii biegłego psychologa dziecięcego. Sąd będzie bowiem badał sytuację dziecka na wypadek zamieszkiwania u Pani. Czy zna Pani potrzeby dziecka? Czy może Pani liczyć na pomoc osób trzecich w wychowaniu dzieci? Zakładając sprawę o zmianę miejsca zamieszkania, na pewno musi się Pani liczyć z przeprowadzeniem wywiadu kuratorskiego, którego celem będzie ustalenie warunków mieszkaniowych, Pani opinii w lokalnym środowisku. Wywiad taki będzie także przeprowadzony u ojca dziecka.
Na pewno będzie badane Pani miejsce zamieszkania, opinia w lokalnym środowisk itp. Identyczny wywiad winien być przeprowadzony u ojca dziecka. Nadto nie bez znaczenie dla sprawy będzie także sama wola dziecka, ale ta uzależniona jest od wieku, stopnia rozwoju i wykazywanej dojrzałości.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne