Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak przyspieszyć sprawę w sądzie o uszkodzenie auta?

Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 2022-03-28

Pół roku temu miałem szkodę parkingową. Auto stało poprawnie zaparkowane na parkingu publicznym. Pani próbująca zaparkować auto uszkodziła moje auto i uciekła. Miałem kamerkę i całe zdarzenie zostało nagrane. Zgłosiłem sprawę na policję, policja znalazła sprawcę – niestety trwało to trochę, ponieważ był to leasing i bank długo odpowiadał. Finalnie sprawca przyznał się do winy, ale że osoba była zameldowana za granicą, to policja nie mogła nałożyć mandatu i skierowała sprawę do sądu o ukaranie sprawcy i zamknęła sprawę. Poinformowała mnie, że mogę uczestniczyć w sprawie, ale nie muszę. Tutaj pojawia się problem, sprawa jest w sądzie rejonowym od dawna. Dzwoniłem do sądu i była wyznaczona jedna data rozprawy (nie dostałem informacji kiedy), ale się nie odbyła – brak informacji z jakiego powodu. Kolejnej daty rozprawy nie ma wyznaczonej, a auto jest już uszkodzone ponad pół roku. Co najlepiej zrobić w tej sytuacji? Czy wniosek o wyznaczenie daty rozprawy / przyspieszenie do sądu ponagli tę sprawę? Jaki jest orientacyjny koszt napisania takiego wniosku do sądu przez prawnika? Czy mogę podjąć jeszcze jakieś kroki, aby sąd zajął się moją sprawą? Czy przez takie odwlekanie sprawca może uniknąć odpowiedzialności?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak przyspieszyć sprawę w sądzie o uszkodzenie auta?

Wniosek o ponaglenie przewlekłego postępowania

W pierwszej kolejności podnoszę, iż jeżeli sprawa trafiła już na wokandę, to nawet jej późne rozpoznanie nie ma znaczenia dla uniknięcia odpowiedzialności – rozprawa w końcu się odbędzie i sąd wyda w tym zakresie wyrok – proszę się więc nie obawiać. Jeżeli postępowanie trwa za długo i dochodzi do przewlekłości, może Pan złożyć wniosek o ponaglenie. Z doświadczenia wskazuję, iż jeżeli sprawa trafiła do sądu we wrześniu, to mając luty, nie czeka Pan wcale tak długo, ale jak najbardziej wniosek o ponaglenie i podjęcie czynności w sprawie będzie zasadny.

Zgodnie bowiem z art. 2 ust. 1 ustawy przewlekłość postępowania jest zdefiniowana jako „naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, jeżeli postępowanie w tej sprawie trwa dłużej, niż to konieczne dla wyjaśnienia tych okoliczności faktycznych i prawnych, które są istotne dla rozstrzygnięcia sprawy” . Zgodnie natomiast z art. 4 ustawy skargę wnosi się do sądu nadrzędnego nad sądem, którego działanie lub bezczynność spowodowała nieuzasadnioną zwłokę. Należy także dodać, iż sąd orzeka w sprawie skargi w terminie 2 miesięcy od złożenia skargi.

Odszkodowanie za przewlekłe postępowanie

Najważniejsze w Pana przypadku jest to, iż w przypadku stwierdzenia przewlekłości postępowania sąd może przyznać odszkodowanie w wysokości od 2 tys. do 20 tys. złotych. Z uwagi na powyższe, jak Pan widzi, nie może być tak, że sąd nie podejmuje żadnej czynności bez uzasadnienia. Sąd ma obowiązek rozpoznać sprawę niezwłocznie, bez zbędnej zwłoki. Dlatego jeżeli od kilku miesięcy w Pana sprawie nic się nie dzieje, nie zostały w niej podjęte żadne czynności, powinien Pan rozważyć złożenie skargi na przewlekłość postępowania.

Przyspieszenie sprawy – wniosek o podjęcie czynności

Zanim jednak złoży Pan skargę, bo, jak wskazałam, nie ma tu jeszcze zbyt dużej przewlekłości, mając na uwadze czas rozpoznania spraw w sądach, może Pan złożyć wniosek o podjęcie czynności w sprawie, który kieruje Pan do sądu rozpatrującego sprawę. Proszę we wniosku wskazać na powstałą przewlekłość i wskazać na konieczność podjęcia czynności w sprawie. Zazwyczaj taki wniosek mobilizuje sąd i powoduje przyspieszenie sprawy. Wniosek nie musi zawierać specjalnej formy – proszę jedynie wskazać, iż sprawa trwa już długo, nie jest skomplikowana i prosi Pan o szybkie wyznaczenie rozprawy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »