Kategoria: Sprawca

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Firma windykacyjna grozi postępowaniem karnym i listem gończym, co robić?

Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 2018-07-25

Przebywam we Francji, niestety w Polsce mam niespłacone długi. Próbowałam się „oddłużać”, wniosłam o upadłość konsumencką, ale z racji tego, że wyjechałam, sąd wniosek oddalił. Jedna z firm windykacyjnych zarzuca mi fałszywe dane w umowie kredytowej, co jest nieprawdą. Ojciec dzwonił do mnie, że wieczorem była policja i ci panowie powiedzieli, że dokumenty są sfałszowane i że zostanie wydany za mną list gończy. Śmiem twierdzić, że mężczyźni, którzy nachodzili ojca, byli z windykacji, a nie z policji, bo się odgrażali, wręcz zastraszali sprawami karnymi, a ja naprawdę nie podawałam fałszywych danych. Czy rzeczywiście może zostać wydany za mną list gończy, jeśli nie sfałszowałam żadnych dokumentów? Raty płaciłam, dopóki mogłam.

Małgorzata Rybarczyk

»Wybrane opinie klientów

Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD
Serdecznie dziękuję. Otrzymałam wyczerpującą poradę.
Agnieszka, 60 lat, urzędnik

Aby musiała się Pani obawiać wydania listu gończego lub europejskiego nakazu aresztowania (ENA), Pani wierzyciel (bank, firma windykacyjna) musiałby zawiadomić prokuraturę o popełnieniu przez Panią przestępstwa oszustwa. Oszustwo, zgodnie z art. 286 Kodeksu karnego (K.k.) popełnia ten, „kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”. Gdyby prokuratura podzieliła pogląd wierzyciela, mogłaby wydać – w związku z Pani nieobecnością w kraju i niestawianiem się na jej wezwania – list gończy lub europejski nakaz aresztowania.

Proponuję więc, by sprawdziła Pani, czy został w stosunku do Pani wydany list gończy albo czy znajduje się Pani na liście osób poszukiwanych europejskim nakazem aresztowania. W tym celu radzę skontaktować się z policją lub w prokuraturą. Najprawdopodobniej właściwymi jednostkami byłyby te znajdujące się w ostatnim miejscu Pani zamieszkania, bowiem przypuszczam, iż to w miejscu zamieszkania zaciągała Pani swoje długi (kredyty).

Najbardziej wiarygodnymi portalami, na których można sprawdzić, czy jest Pani poszukiwana, są strony poszczególnych komend lub strona www.poszukiwani.policja.pl. Gdy wejdzie Pani w odnośnik do swego nazwiska, uzyska Pani więcej informacji dotyczących Pani sytuacji. Oprócz wskazania, za jaki czyn jest Pani poszukiwana, jest tam także podany numer kontaktowy do komendy właściwej w Pani sprawie. Dzwoniąc pod wskazany numer, uzyska Pani informację, czy jest to poszukiwanie listem gończym, czy też ENA oraz na czyje polecenie zostały one wydane. Niektóre komendy wojewódzkie policji, zamieszczając na swoich stronach listy poszukiwanych, podają także sygnaturę sprawy, do której wydany został list gończy lub ENA, oraz jednostkę prokuratury właściwą do prowadzenia sprawy.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Aby uchylić list gończy, musi Pani stawić się we właściwej prokuraturze prowadzącej postępowanie w Pani sprawie. W takiej sytuacji, by móc bezpiecznie i bez zatrzymania na lotnisku wrócić do kraju, powinna Pani złożyć wniosek do sądu o wydanie listu żelaznego, który pozwoli Pani na bezpieczny przyjazd. Po złożeniu przez Panią zeznań w prokuraturze zostanie uchylony wydany list gończy.

Z tego, co Pani pisze, nie przypuszczam, by znajdowała się Pani na liście osób poszukiwanych przez organy sprawiedliwości.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »