Indywidualne porady prawne
Autor: Michał Soćko
Byłem ukarany za wykroczenie jazdę po spożyciu alkoholu w 2014 r. – ukarano mnie karą grzywny 2000 zł obecnie znów zostałem zatrzymany za to samo. Miałem 0,25 alkoholu na 1 dm3. Zatrzymano mi prawo jazdy. Co mi grozi za to drugie wykroczenie po alkoholu?
O stanie po użyciu alkoholu (stanie wskazującym na użycie alkoholu), zgodnie z art. 46 ust. 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, należy mówić, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:
Pana pomiar wykazał właśnie 0,25 mg alkoholu w 1 dm3, stąd Pana czyn będzie zakwalifikowany jako wykroczenie.
Zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń:
„§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.
§ 1a. Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.
§ 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1, podlega karze aresztu do 14 dni albo karze grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
§ 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1a lub 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż określone w § 1”.
Na pewno ponownie zostanie Pan skazany za wykroczenie i moim zdaniem nie uniknie Pan orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów.
Zgodnie bowiem z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 8 września 1992 r., sygn. akt II KRN 121/92: „Odstąpienie od wymierzenia kary zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, mimo stwierdzenia popełnienia wykroczenia z art. 87 § 1 kw, jest możliwe jedynie w wypadkach stwierdzenia przez organ orzekający, zasługujących na szczególne uwzględnienie, okoliczności czynu lub właściwości sprawcy, tj. w oparciu o podstawę prawną sformułowaną w art. 39 kw. Ta podstawa prawna musi być jednak wówczas w części dyspozytywnej orzeczenia expressis verbis powołana”.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne