Kategoria: Przedawnienie, zatarcie skazania

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z przedawnieniem lub zatarciem skazania?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dostałem wezwanie do prokuratury za posądzenie o przestępstwo z 2001 roku

Marek Gola • Opublikowane: 2018-12-24

W 2001 roku zostałem posądzony o przestępstwo z art. 270 § 1 i 286 § 1 Kodeksu karnego. Nic o tym nie wiedziałem, ponieważ wyjechałem wraz z rodziną za granicę i od tamtej pory nigdy nie byłem w Polsce. W zeszłym tygodniu dostałem wezwanie do prokuratury w Polsce. Czy ta sprawa nie jest już przedawniona?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD
Serdecznie dziękuję. Otrzymałam wyczerpującą poradę.
Agnieszka, 60 lat, urzędnik

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k. oraz przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym.

W pierwszej kolejności zasadnym jest zwrócenie uwagi na fakt, iż w 2001 r. czyn z art. 270 § 1 K.k. podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, a czyn z art. 286 § 1 K.k. podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Karalność przestępstwa ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło lat:

1) 30 – gdy czyn stanowi zbrodnię zabójstwa,

2) 20 – gdy czyn stanowi inną zbrodnię,

3) 10 – gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata,

4) 5 – gdy czyn jest zagrożony karą pozbawienia wolności nie przekraczającą 3 lat,

5) 3 – gdy czyn jest zagrożony karą ograniczenia wolności lub grzywną.

Jednakże, jeżeli w okresie przewidzianym powyżej wszczęto postępowanie przeciwko osobie, karalność popełnionego przez nią przestępstwa ustaje z upływem 5 lat od zakończenia tego okresu. Teoretycznie zatem, przyjmując okres przedawnienia 10 lat dla czynu z art. 286 § 1 K.k. plus dodatkowe 5 lat, to doszło już do przedawnienia. W mojej ocenie jednak, dla pewności, czy nie dokonano zmiany kwalifikacji względnie celem wykluczenia innych okoliczności należałoby złożyć wniosek do KRK celem uzyskania informacji o tym, czy jest Pan nadal poszukiwany.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W mojej ocenie najprostszym rozwiązaniem będzie, jak Pana pełnomocnik uda się do punktu Krajowego Rejestru Karnego i ustali, czy w nim Pan figuruje.

Opłata od wniosku wynosi 30 zł. Pozwolę sobie wskazać na możliwość zaznajomienia się z osobami poszukiwanymi za pomocą strony internetowej, która działa od 1 października 2009 r., a której administratorem jest Komenda Główna Policji w Warszawie pod adresem http://poszukiwani.policja.pl/.

Może Pan uzyskać informacje osobiście za 20 zł (poprzez system elektroniczny), ale osobiście jestem sceptycznie nastawiony do tego systemu, albowiem mam obawy, czy organa nie wejdą w posiadanie Pana miejsca pobytu, jak będzie Pan dokonywał przelewu za uzyskanie takiej informacji.

Informację taką, o ile kartoteka będzie pusta, uzyska Pan od ręki.

W Rejestrze gromadzi się dane o osobach:

1) prawomocnie skazanych za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,

2) przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,

3) przeciwko którym prawomocnie umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe na podstawie amnestii,

4) prawomocnie skazanych przez sądy państw obcych, wobec których kara lub środek karny wykonywane są w Rzeczypospolitej Polskiej,

5) wobec których prawomocnie orzeczono środki zabezpieczające w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,

6) nieletnich, wobec których prawomocnie orzeczono środki wychowawcze, poprawcze lub leczniczo-wychowawcze albo którym wymierzono karę na podstawie art. 13 lub art. 94 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. Nr 35, poz. 228, z 1992 r. Nr 24, poz. 101, z 1995 r. Nr 89, poz. 443, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 83, poz. 931 i z 2000 r. Nr 12, poz. 136),

7) prawomocnie skazanych za wykroczenia na karę aresztu,

8) poszukiwanych listem gończym,

9) tymczasowo aresztowanych,

10) nieletnich umieszczonych w schroniskach dla nieletnich.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z przedawnieniem lub zatarciem skazania?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »