Kategoria: Przedawnienie, zatarcie skazania

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z przedawnieniem lub zatarciem skazania?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy spełniłem warunki zatarcia skazania?

Marek Gola • Opublikowane: 2017-08-14

W dniu 20.09.2014 r. zostałem skazany z art. 116 na 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata oraz naprawienie szkody poprzez zapłacenie na rzecz poszkodowanego kwoty pieniężnej. co też uczyniłem. Według przepisów powinno nastąpić zatarcie skazania z urzędu, jednak w KRK nadal widnieje informacja o karze. Czy mam sam wystąpić do sądu z wnioskiem o zatarcie skazania. czy też nie zostały spełnione wszystkie warunki zatarcia skazania?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD
Serdecznie dziękuję. Otrzymałam wyczerpującą poradę.
Agnieszka, 60 lat, urzędnik

Istotne znaczenie dla Pana ma przepis art. 76 § 1 Kodeksu karnego (K.k.), zgodnie z którym skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. Ponadto zgodnie z art. 107 § 6 K.k. jeżeli orzeczono środek karny, przepadek lub środek kompensacyjny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania. Zatarcie skazania nie może nastąpić również przed wykonaniem środka zabezpieczającego.

Niestety, z przesłanego przez Pana wyciągu z KRK nie wynika. by odnotowano wykonanie środka karnego w postaci naprawienia szkody poprzez zapłacenie na rzecz poszkodowanego określonej kwoty pieniężnej. Zasadne jest zatem poinformowanie sądu o realizacji powyższego obowiązku – środka karnego.

Nadto należałoby wystąpić do sądu z wnioskiem o zatarcie skazania z uwagi na upływ okresu zawieszenia oraz dodatkowy okres 6-miesięczny, a nadto naprawienie szkody poprzez zapłacenie na rzecz poszkodowanego określonej kwoty pieniężnej. Owszem może Pan czekać, aż sąd, który Pana skazał, przekaże informacje do wydziału wykonawczego, ale pytanie. kiedy taka informacja zostanie przekazana. Jeżeli złoży Pan Pan wniosek o zatarcie skazania, wówczas informacja będzie w sądzie natychmiastowo.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z przedawnieniem lub zatarciem skazania?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »