Kategoria: Mandaty, wykroczenia

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mandatami lub wykroczeniami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy można zabrać prawo jazdy, jeśli było ono już nieważne?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2019-04-12

Zabrano mi prawo jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym, ale w trakcie kontroli drogowej okazało się, że minął czas, na jaki było wydane z powodów zdrowotnych. Co teraz, czy można zabrać prawo jazdy, jeśli było ono już od 6 miesięcy nieważne? Zapłaciłem mandat 500 za jazdę bez uprawnień. Czy zostanie mi zabrane prawo jazdy na 3 miesiące, jeśli nie figuruję w systemie? Tak mi powiedział policjant.

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Przystępny sposób omówienia problemu, poparty paragrafami. Dziękuję serdecznie Panu Adamowi Dąbrowskiemu.

Danuta, 59 lat
Błyskawicznie udzielona porada prawna. Wyczerpujące omówienie problemu oraz wskazanie innej możliwości postępowania. Polecam eporady24.pl osobom zainteresowanym poradą prawną.
Bożena
Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna

Zgodnie z obowiązującymi przepisami policja może zatrzymać uprawnienia za pokwitowaniem. Zatrzymanie prawa jazdy może nastąpić, między innymi, na skutek następujących okoliczności:

  • istnieje podejrzenie, że kierujący pojazdem jest nietrzeźwy lub znajduje się pod wpływem środków odurzających;
  • prawo jazdy jest nieczytelne lub zniszczone w stopniu utrudniającym jego czytelność;
  • istnieje podejrzenie, że prawo jazdy jest podrobione lub przerobione;
  • termin ważności prawa jazdy upłynął;
  • wobec kierującego pojazdem wydano postanowienie bądź decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy;
  • wobec kierującego pojazdem orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów bądź wydano decyzję o cofnięciu uprawnienia do prowadzenia pojazdów;
  • kierujący pojazdem przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h;
  • kierujący pojazdem przewozi zbyt dużą liczbę osób.


Z opisu wynika, iż popełnił Pan dwa wykroczenia. Zgodnie z Kodeksem wykroczeń (art. 9. Kara przy zbiegu przepisów ustawy):

„§ 1. Jeżeli czyn wyczerpuje znamiona wykroczeń określonych w dwóch lub więcej przepisach ustawy, stosuje się przepis przewidujący najsurowszą karę, co nie stoi na przeszkodzie orzeczeniu środków karnych na podstawie innych naruszonych przepisów.
§ 2. Jeżeli jednocześnie orzeka się o ukaraniu za dwa lub więcej wykroczeń, wymierza się łącznie karę w granicach zagrożenia określonych w przepisie przewidującym najsurowszą karę, co nie stoi na przeszkodzie orzeczeniu środków karnych na podstawie innych naruszonych przepisów”.


Policjant nie mógł Pana ukarać podwójnym zatrzymaniem prawa jazdy ani punktami karnymi, bowiem nie miał Pan uprawnień do kierowania pojazdami. Jednak z uwagi na zbieg wykroczeń może zostać orzeczona kara łączna, szczególnie jeśli popełnienie wykroczenia zostało zanotowane, i zostanie wszczęte postępowanie. Nawet jeśli po badaniach odzyska Pan prawo jazdy, starosta będzie mógł zawiesić Pana uprawnienia na okres 3 miesięcy za przekroczenie prędkości.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mandatami lub wykroczeniami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »