Kategoria: Przedawnienie, zatarcie skazania

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z przedawnieniem lub zatarciem skazania?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy moje nazwisko widnieje w rejestrze karnym?

Marek Gola • Opublikowane: 2019-05-01

W 2013 r. zostałem zatrzymany przy prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu, w tym samym roku zostałem skazany rocznym zakazem prowadzenia samochodu i grzywną, którą zapłaciłem. Czy moje nazwisko widnieje w rejestrze karnym, czy prawnie wyrok uległ zatarciu?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD
Serdecznie dziękuję. Otrzymałam wyczerpującą poradę.
Agnieszka, 60 lat, urzędnik

Dla potrzeb niniejszej opinii przyjmuję, że w Pana sprawie przyjęło kwalifikację z art. 178a § 1 Kodeksu karnego, tj. ustalono, że dopuścił się Pan przestępstwa, a nie wykroczenia.

Wobec powyższego wyraźnie podkreślić należy, iż najważniejsze jest by kara grzywny oraz środek karny zostały wykonane, albowiem to przesądza o tym, czy wyrok uległ zatarciu, czy też nie. Zgodnie z art. 107 § 4a Kodeksu karnego „w razie skazania na grzywnę zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Jednakże, jeżeli orzeczono środek karny, przepadek lub środek kompensacyjny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania. Zatarcie skazania nie może nastąpić również przed wykonaniem środka zabezpieczającego”.

Innymi słowy jeżeli wyrok zapadł w dniu 28 października 2013 r. i zarówno kara, jak i środek karny zostały wykonane, to uznać należy, że wyrok uległ zatarciu, bowiem nie ma żadnych innych powodów, by wyrok nadal figurował w KRK.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z przedawnieniem lub zatarciem skazania?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »