Kategoria: Procedury

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mogę odmówić odpowiedzi na pytania sądu?

Łukasz Marciniak • Opublikowane: 2019-05-20

Brat będzie miał sprawę o jazdę samochodem bez dokumentów. Sprawę wniosła policja na podstawie, jak się okazuje, fałszywych zeznań świadka, który chce się wycofać z zeznań i obciążyć mnie. Ja zeznałem na policji, że samochód został odprowadzony na lawecie. Czy jeśli sąd zapyta, kto przyjechał tą lawetą, bądź zada inne pytanie o tożsamość laweciarza, to czy muszę odpowiadać na to pytanie, czy mogę odmówić odpowiedzi na pytania sądu? Nie chciałbym w sprawę sądową wplątywać znajomego.

Łukasz Marciniak

»Wybrane opinie klientów

Przystępny sposób omówienia problemu, poparty paragrafami. Dziękuję serdecznie Panu Adamowi Dąbrowskiemu.

Danuta, 59 lat
Błyskawicznie udzielona porada prawna. Wyczerpujące omówienie problemu oraz wskazanie innej możliwości postępowania. Polecam eporady24.pl osobom zainteresowanym poradą prawną.
Bożena
Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna

Odpowiedź na zadane pytanie zależy od tego, w jakiej roli procesowej Pan występuje – czy jest Pan już podejrzanym/oskarżonym i w tej roli ma Pan złożyć wyjaśnienia, bądź czy jest Pan wezwany na przesłuchanie w roli świadka w sprawie Pańskiego brata?

Co do zasady, każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania (art. 177 § 1 Kodeksu postępowania karnego). Jednakże może Pan odmówić zeznań, jeśli jest Pan osobą najbliższą dla oskarżonego (art.  182 §). Dla jasności podam, iż pod terminem „osoba najbliższa” kryje się: „małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu” (art. 115 § 11 Kodeksu karnego).

Jeżeli zeznaje Pan w sprawie swojego brata, to zgodnie z przywołanymi przepisami może Pan odmówić składania zeznań – musi się Pan stawić w sądzie, ale może powiedzieć, że korzysta Pan ze swojego prawa do odmowy złożenia zeznań. Proszę pamiętać, że może Pan skorzystać z tego prawa, ale nie później niż przed rozpoczęciem pierwszego zeznania w postępowaniu sądowym. Zatem jeżeli był Pan już słuchany przez sąd (a nie na policji czy prokuraturze), to nie może się Pan na to powoływać i trzeba zeznawać.

Poza tym, na podstawie art. 183 § 1, świadek może uchylić się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe – w tej sytuacji odpowiada Pan na pytania sądu/prokuratury, lecz może Pan odmówić udzielenia odpowiedzi, która może powodować sankcje karne w stosunku do Pana lub brata. Jednak nie jest to sposób na uniknięcie wplątania znajomego – chyba że Pan powie, że nie pamięta, kto to był, bądź nie wie Pan, jak się ta osoba nazywa.

Natomiast jeżeli jest Pan podejrzanym/oskarżonym w sprawie, wówczas – na podstawie art. 175 § 1 – ma Pan prawo składać wyjaśnienia lub ich nie składać bądź bez podania powodów odmówić odpowiedzi na poszczególne pytania.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »