Indywidualne porady prawne
Autor: Marek Gola
Zabrano mi prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu. Osobiście tego incydentu nie pamiętam. Wydarzenie miało miejsce w Norwegii. Odwieziono mnie do domu i zakazano jeździć samochodem. Czego mam się spodziewać w Polsce po odebraniu prawa jazdy za granicą?
Pragnę w szczególności zwrócić uwagę na zapis art. 14 ustawy o kierujących pojazdami, zgodnie z którym osoba posiadająca ważne krajowe prawo jazdy wydane za granicą może, na swój wniosek, otrzymać prawo jazdy odpowiedniej kategorii, za opłatą, o której mowa w art. 10 ust. 1, oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, po zwrocie zagranicznego dokumentu organowi wydającemu prawo jazdy. Jeżeli prawo jazdy wydane za granicą nie jest określone w konwencjach o ruchu drogowym, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2 lit. a i b, dodatkowym warunkiem otrzymania polskiego prawa jazdy jest złożenie z wynikiem pozytywnym części teoretycznej egzaminu państwowego i przedstawienie uwierzytelnionego tłumaczenia zagranicznego dokumentu. Warunek ten nie dotyczy krajowego prawa jazdy wydanego w państwie członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.
Ponieważ prawo jazdy zostało Panu zatrzymane, nie ma Pan możliwości wyrobienia polskiego prawa jazdy po raz kolejny. Tym samym, jeżdżąc w Polsce, naraża się Pan na mandat w wysokości 50 00 zł. W mojej ocenie nie można mówić, na ten moment – do czasu prawomocności wyroku – o przestępstwie z art. 244 Kodeksu karnego, zgodnie z którym „kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Na ten moment z tego, co Pan pisze, nie ma orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów, lecz zatrzymane prawo jazdy na czas postępowania.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne