Kategoria: Pokrzywdzony

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ciąża nieletniej, chorej dziewczyny

Marek Gola • Opublikowane: 2016-09-08

Córka końcem maja skończyła 16 lat i przed urodzinami zaszła w ciążę ze swoim 19-letnim chłopakiem. Wyszło to na jaw dwa dni temu (w czwartym miesiącu ciąży). Córka jest też nieuleczalnie chora, ma orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Czy temu chłopakowi można założyć jakąś sprawę za seks z nieletnią i ciążę lub w inny sposób ukarać?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Przystępny sposób omówienia problemu, poparty paragrafami. Dziękuję serdecznie Panu Adamowi Dąbrowskiemu.

Danuta, 59 lat
Błyskawicznie udzielona porada prawna. Wyczerpujące omówienie problemu oraz wskazanie innej możliwości postępowania. Polecam eporady24.pl osobom zainteresowanym poradą prawną.
Bożena
Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k.

Z treści Pana pytania wynika, że można wykluczyć gwałt, tj. czyn opisany w art. 197 § 1 K.k. Zgodnie z jego treścią kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

W opisie stanu faktycznego nie wskazuje Pan bowiem, jakoby córka była w jakikolwiek sposób zmuszona do współżycia. Chodzi Panu jedynie o współżycie z córką w takim wieku, w jakim córka się znajduje. Córka nie jest także osobą upośledzoną umysłowo lub chorą psychicznie, co skutkowałaby brakiem zdolności tej osoby do rozpoznania znaczenia czynu lub pokierowania swoim postępowaniem.

Proszę zważyć, iż do współżycia doszło w momencie, kiedy córka miała ukończone lat 15. Czynem karalnym jest obcowanie płciowe z małoletnim poniżej lat 15. Zgodnie z art. 200 § 1 K.k. „kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12”.

W tej sytuacji nie widzę podstaw do pociągnięcia ojca Pana wnuka do odpowiedzialności karnej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »