Kategoria: Mandaty, wykroczenia

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mandatami lub wykroczeniami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Brak możliwości zidentyfikowania kierowcy na zdjęciu z fotoradaru

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2016-10-21

Straż miejska zarejestrowała przekroczenie dozwolonej prędkości przez mój pojazd firmowy. Pojazdem tym posługują się różni pracownicy. Zdjęcie była bardzo niewyraźne i nie sposób zobaczyć, który z pracowników siedzi za kierownicą. Dostałem wezwanie do straży miejskiej. Stawiłem się i powiedziałem, że nie mogę jednoznacznie stwierdzić, kto kierował samochodem, a pracownicy też nie pamiętają. W tej sytuacji zostałem skierowany do sądu i dostałem wyrok nakazowy. Napisałem sprzeciw od wyroku nakazowego. Dostałem wezwanie do sądu. Co mogę jeszcze dodać, aby logicznie się bronić?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD
Serdecznie dziękuję. Otrzymałam wyczerpującą poradę.
Agnieszka, 60 lat, urzędnik

Zgodnie z treścią art. 96 § 3 Kodeksu wykroczeń tej samej karze (czyli karze grzywny) podlega, kto wbrew obowiązkowi nie wskaże na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie.

Jak podnoszą komentatorzy znamię określone w treści art. 96 § 3 K.w. może być zrealizowane jedynie wówczas, gdy mamy do czynienia z bezczynnością, zaniechaniem, np. brakiem odpowiedzi na pismo czy ustnie zadane pytanie, osoby zobowiązanej do wskazania, na żądanie uprawnionego organu, komu powierzyła pojazd do kierowania lub użytkowania w oznaczonym czasie. Nie budzi wątpliwości co do kwalifikacji czynu z komentowanego przepisu sytuacja, w której osoba zobowiązana osobiście odebrała kierowane do niej pismo uprawnionego organu i nie udzieliła na nie właściwej odpowiedzi lub w ogóle jej zaniechała – popełnia wykroczenie z art. 96 § 3 K.w.

Pan, z tego co napisał w pytaniu, nie odmówił udzielenia odpowiedzi, a jedynie nie był w stanie wskazać osoby, która pojazd prowadziła, są to dwie odrębne sprawy.

Należałoby akcentować fakt, że Pan nie odmówił, a jedynie nie mógł zidentyfikować kierowcy, zaś jako samochód firmowy jest auto używane przez wiele osób. Nigdy nie było Pana celem odmówić udzielenia informacji, ale po prostu nie był Pan w stanie rozpoznać osoby.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mandatami lub wykroczeniami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »