Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Brak możliwości zidentyfikowania kierowcy na zdjęciu z fotoradaru

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2016-10-21

Straż miejska zarejestrowała przekroczenie dozwolonej prędkości przez mój pojazd firmowy. Pojazdem tym posługują się różni pracownicy. Zdjęcie była bardzo niewyraźne i nie sposób zobaczyć, który z pracowników siedzi za kierownicą. Dostałem wezwanie do straży miejskiej. Stawiłem się i powiedziałem, że nie mogę jednoznacznie stwierdzić, kto kierował samochodem, a pracownicy też nie pamiętają. W tej sytuacji zostałem skierowany do sądu i dostałem wyrok nakazowy. Napisałem sprzeciw od wyroku nakazowego. Dostałem wezwanie do sądu. Co mogę jeszcze dodać, aby logicznie się bronić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z treścią art. 96 § 3 Kodeksu wykroczeń tej samej karze (czyli karze grzywny) podlega, kto wbrew obowiązkowi nie wskaże na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie.

Jak podnoszą komentatorzy znamię określone w treści art. 96 § 3 K.w. może być zrealizowane jedynie wówczas, gdy mamy do czynienia z bezczynnością, zaniechaniem, np. brakiem odpowiedzi na pismo czy ustnie zadane pytanie, osoby zobowiązanej do wskazania, na żądanie uprawnionego organu, komu powierzyła pojazd do kierowania lub użytkowania w oznaczonym czasie. Nie budzi wątpliwości co do kwalifikacji czynu z komentowanego przepisu sytuacja, w której osoba zobowiązana osobiście odebrała kierowane do niej pismo uprawnionego organu i nie udzieliła na nie właściwej odpowiedzi lub w ogóle jej zaniechała – popełnia wykroczenie z art. 96 § 3 K.w.

Pan, z tego co napisał w pytaniu, nie odmówił udzielenia odpowiedzi, a jedynie nie był w stanie wskazać osoby, która pojazd prowadziła, są to dwie odrębne sprawy.

Należałoby akcentować fakt, że Pan nie odmówił, a jedynie nie mógł zidentyfikować kierowcy, zaś jako samochód firmowy jest auto używane przez wiele osób. Nigdy nie było Pana celem odmówić udzielenia informacji, ale po prostu nie był Pan w stanie rozpoznać osoby.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »